listopada 08, 2018

5 nawyków kosmetycznych, których lepiej nie łączyć!

    W obecnej pielęgnacji mamy często bardzo dużo kosmetyków. Zdarza się, że kupujemy bo akurat promocja, bo ładnie wygląda, bo ma jakiś fajny składnik o którym słyszało się, że cuda robi... A potem to wszystko łączy się ze sobą podczas rytuału pielęgnacyjnego, oczekując świetnych rezultatów i...
No właśnie. Nie działa. 
 Jak to jest, że u niektórych zwykły krem z witaminą C robi niesamowite rzeczy, a u mnie nie ma żadnych rezultatów? 

Dzisiaj przedstawię Wam złożoność pielęgnacji i postaram się wyjaśnić, dlaczego warto zwracać uwagę na cały skład, a także dlaczego warto zrobić sobie rozpiskę swoich kosmetyków, przynajmniej podstawową. 
Zacznijmy od tego, że wybieramy kosmetyki pod kątem dopasowania do cery. O tym trąbię cały czas i bez rozpoznania swojego typu i problemów skórnych się nie obędzie. Ale o tym już pisałam.
A teraz....Oczywiście, że skład!!!
 Analizując składniki, często można wyeliminować podstawowy błąd, czyli mieszanie poszczególnych komponentów w jednym terminie pielęgnacyjnym, które się wzajemnie znoszą. '

1. Szczoteczka soniczna (lub zwykła do oczyszczania twarzy) i peeling enzymatyczny - chciałoby się jak najszybciej oczyścić twarz, zwłaszcza, jeśli jest się posiadaczem cery tłustej, trądzikowej lub mieszanej. Efektem jednak będzie zbytnie wysuszenie skóry, która jest pozbawiana ochronnej bariery naskórka. nie dość , że będzie podrażniona, to, żeby się ratować, organizm zacznie wytwarzać wzmożoną ilość komórek i sebum. W rezultacie, skóra będzie wytwarzać coraz więcej tego, czego chcemy się pozbyć. 
2. Kosmetyki leczące trądzik (zawierające kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu) razem z kwasami AHA lub BHA. Pierwsze mają za zadanie wysuszać, drugie są złuszczające. Przy złuszczaniu naskórka i dodatkowemu wysuszeniu chwilę potem ryzykujemy poważne podrażnienia, zaczerwienienia i przesuszenia skóry. Plus wzmożone wytworzenie sebum, by skóra mogła się chronić. Ergo - mamy taki sam rezultat jak w pierwszym punkcie. 
3. Witamina C razem z kwasami AHA, BHA lub nadtlenkiem bezoilu. Czemu tego nie robić - odsyłam Was do tego wpisu, w całości poświęconemu witaminie C w kosmetyce. 
4. Nie zwracanie uwagi na konsystencję produktów. Zasada nakładania jest od najlżejszego do najcięższego. Jeżeli używamy w wieczornej pielęgnacji kremu i olejku do twarzy - olejek idzie na koniec. Jeżeli używamy esencji i serum - najpierw idzie esencja, potem serum. Przy założeniu, że esencja jest bardziej wodnista. Nie ma sztywnego schematu toner-esencja-serum-ampułki-krem (sleeping mask)-olej. Zwróć uwagę na konsystencję. Jeśli nakładasz esencję, która ma konsystencję żelu i jest klejąca się, przez co wolniej się wchłania, mija się z celem nakładanie na nią lekkiego kremu, który nawet nie będzie miał siły przebić się do skóry. 
5. Kosmetyki z nadtlenkiem benzoilu i retinolem. Czemu tego nie łączyć, o tym we wpisie w całości poświęconym retinolom.

    W niektórych przypadkach, tak jak np: przy witaminie C czy kwasie hialuronowym, uważam, ze lepiej stosować czyste postacie niż kremy z ich zawartością. Jeżeli przeczytacie uważnie wpis o wit C dowiecie się, że żeby zadziałała potrzebne są pewne warunki, m. in. stężenie, postać, pH, środowisko. 
  Dlatego warto znać swoje kosmetyki, warto wiedzieć co się w nich znajduje. 
I jeszcze jedna uwaga. To, że napisałam, by nie łączyć poszczególnych składników, nie znaczy, że powinniście teraz jedne z nich wyrzucić. Należy ustalić sobie po prostu termin ich nakładania, ponieważ można to robić naprzemiennie (różne dni tygodnia, lub nawet różne pory dnia). Kluczem jest, by nie łączyć ich w jednym ciągu pielęgnacyjnym.
 Mam nadzieję, że wpis się przyda i będziecie nieco baczniej zwracać uwagę na to, co kupujecie. A zanim orzekniecie, że nie działa, upewnijcie się, że Wasze kroki pielęgnacyjne są prawidłowe i nie popełniliście żadnego z powyższych błędów :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy komentarz, to mocno motywuje.
Będzie mi również bardzo miło jeśli zaobserwujesz mojego bloga. :)

Copyright © Asian Beauty World , Blogger